Shiitake gomba
Tudományos név: Lentinula edodes
Egyéb elnevezések: Golden oak mushrooms – „Arany tölgyfa gomba”
Előfordulása
A Lentinula edodes, más néven shiitake gomba, az egyik legnépszerűbb ehető gomba, amely kulináris élvezete mellett sok bioaktív vegyület forrása, és számos jótékony egészségügyi hatással rendelkezik. A shiitake érdekessége, hogy kizárólag elhalt fákon és csoportosan növekszik. Általában tölgy-, bükk-, nyár- és gesztenyefák korhadó törzsén található. Kelet-Ázsiában őshonos, de Észak- és Dél-Amerika, továbbá Ausztrália nedves, meleg éghajlatain is előfordul. Európában többnyire csak termesztett formában fordul elő. A termesztéséről szóló írások a 13. század elejére nyúlnak vissza. Jelenleg a harmadik legelterjedtebb termesztett gomba világszerte, a világ gombatermelésének 25%-át teszi ki.
Rendszertani besorolás | |
Ország | Gombák (Fungi) |
Törzs | Bazídiumos gombák (Basidiomycota) |
Osztály | Agaricomycetes |
Rend | Agaricales |
Család | Omphalotaceae |
Nemzetség | Lentinula |
Faj | Lentinula edodes |
Morfológiai jellemzők
Méreteit tekintve nincs nagy változatosság. Az érett gomba átlagosan 5 és 20 centiméteres átmérőjű, barna színű, lapos vagy domború kalappal rendelkezik, amely sima felületű vagy enyhén barázdált. Tönkje általában 5-10 cm hosszú és 1-2 cm vastag. Az alsó része általában vastagabb, mint a felső, és enyhén görbe. A tönk világosbarna vagy világosszürke. Rugalmas, húsra emlékeztető textúrája van.
A gasztronómiában nagyon fontos összetevő, különösen Ázsiában, ahol jelentős szerepet játszik az étkezési kultúrában. Kitűnő, enyhén diós és fokhagymás íze miatt a shiitake gomba sokféleképpen felhasználható, például levesekben, salátákban, húsételekben, tészta- és rizsételekben. A szárított gomba is népszerű, amelyet felhasználás előtt vízbe áztatnak, hogy megpuhuljon, majd az ételekhez adják.
A shiitake gomba hatóanyagai
A shiitake nagyon kedvező tápanyagtartalommal rendelkezik. Viszonylag magas a fehérje- és rosttartalma, ugyanakkor alacsony a zsírtartalma. Vitaminok és ásványi anyagok tekintetében a shiitake gazdag forrása a B-vitaminoknak, beleértve a B2, B5, B6 és B9 vitaminokat, valamint a C-vitamint, és kis mennyiségben D-vitamint is tartalmaz. Emellett jelentős mennyiségű kálium, foszfor, magnézium és réz, illetve kálcium, cink és mangán is található benne.
A legtöbb gyógygombához hasonlóan a shiitake is tartalmaz szterolokat, különböző szacharidokat, például mono-, di-, tri- és poliszacharidokat, köztük alfa- és béta-glükánokat. A shiitake gomba legfontosabb vegyülete a lentinán, amely kizárólag ebben a gombában található meg.
Lentinán vegyület
A lentinán a shiitake gombából származó béta-glükán, mely kutatások szerint számos egészségügyi hatással rendelkezik. Segíthet a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésében, valamint csökkentheti a tumor méretét és terjedését a szervezetben. Japánban kétféle β-glükán, a krestin (PSK – amelyet a lepketapló gombából izoláltak) és a lentinán engedélyezett gyomorrák kezelésére szolgáló gyógyszerként. A lentinán serkenti a fehérvérsejtek, például a T-sejtek és a NK-sejtek aktivitását, amelyek fontos szerepet játszanak a tumorok elleni harcban.
A lentinán nemcsak a rák kezelésében játszik fontos szerepet, hanem más betegségekkel szemben is támogathatja az immunrendszert, és javíthatja a szervezet védekezőképességét a vírusokkal, baktériumokkal és más kórokozókkal szemben. A lentinán egyéb előnyei közé tartozik, hogy segít csökkenteni a vérnyomást és a koleszterinszintet, javítja a vércukorszintet és csökkenti a gyulladást a szervezetben.
Bár a lentinan számos ígéretes hatással rendelkezik, további elemzésekre van szükség hatásmechanizmusának és a különböző betegségek kezelésében való hatékonyságának pontosabb megértéséhez.
Ergotionein
A shiitake gomba másik fontos hatóanyaga az ergotionein nevű aminosav. Ez az aminosav képes megvédeni a sejteket az oxidatív stresszel szemben, amely a szabad gyökök által okozott káros hatások következménye. Az oxidatív stressz hozzájárulhat a sejtkárosodáshoz, felgyorsíthatja az öregedési folyamatot és hozzájárulhat a betegségek kialakulásához. Antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően az ergotionein segít megvédeni a sejteket a szabad gyökök károsító hatásaitól, így segítve a szervezet egészségének megőrzését. Tanulmányok szerint az ergotionein a véráramlás javításával és a koleszterinszint csökkentésével hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez. Emellett segíthet az agy és az idegrendszer működésének javításában és a stressz szervezetre gyakorolt hatásainak csökkentésében.
A shiitake gomba hatása
Szív és érrendszer védelme
A shiitake gomba képes lehet csökkenteni a koleszterinszintet, mivel tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek gátolják a koleszterin felszívódását és képződését a szervezetben, így hozzájárulhatnak a szív- és érrendszer egészségéhez.
Az eritadenin nevű vegyület befolyásolja a foszfolipid és a linolsav metabolizmusát, csökkentve a plazma összkoleszterin szintjét. Ez a hatóanyag képes gátolni a koleszterin termelésében részt vevő enzimeket.
A gombában lévő szterolok segítenek blokkolni a koleszterin felszívódását a bélben. A shiitake béta-glükánjai csökkenthetik az LDL („rossz koleszterin”) koleszterinszintet.
Egy kontroll csoportos állatkísérlet során, ahol a kísérlet alanyai magas zsírtartalmú étrendet kaptak, majd idővel az egyik csoportnak shiitake kivonatot kezdtek el adagolni. Megfigyelhető volt, hogy abban a csoportban, ahol az állatok kapták a kivonatot, ott a májában kevesebb zsír képződött, kevesebb plakk jelent meg az artériák falán, és alacsonyabb volt a koleszterinszintjük, mint azoknál, akik nem kaptak a gomba kivonatból.
Vírus és baktérium ellenes
Antivirális hatás: Egy 2022-es kettős-vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálat, bebizonyította, hogy az shiitake gomba kivonata hatékony lehet a magas kockázatú HPV (Humán papillomavírus) fertőzésekkel szemben. A gomba hatóanyagai megfelelő módon serkentik az immunrendszert, ezáltal gátolhatják a vírusok szaporodását és terjedését. Egyéb tanulmányok bizonyították, hogy más vírusos megbetegedéseknél (hepatitis B és különböző légúti betegségek) is hatékonynak bizonyult a gomba használata.
Antibakteriális hatás: Kutatási eredmények azt mutatják, hogy a shiitake gomba kivonata potenciálisan gátolja bizonyos baktériumok fertőzését, csökkenteni képes a baktériumok által kiváltott virulenciát azáltal, hogy modulálja a baktériumok növekedését, mozgékonyságát és a biofilm (mikroorganizmusok egy felületen összetapadt, egybefüggő bevonatot képező sejtjeiből áll) képződést, valamint csökkenti a gyulladásos reakciót.
Immunrendszer erősítő
A shiitake gombában lévő béta-glükánok immunrendszer-erősítő hatással bírnak. Ezek a molekulák serkentik a fehérvérsejtek, mint például a makrofágok és a limfocita sejtek aktivitását, amelyek fontos szerepet játszanak a fertőzések, betegségek elleni védelemben. A gombában lévő peptidek képesek stimulálni az immunrendszert, így segítve hozzá a szervezetet az erősebb ellenállóképességhez. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően segít az immunrendszer optimális működésében, azáltal, hogy megelőzi az immunsejtek károsodását, amit egy hosszantartó gyulladás idézne elő.
Antioxidáns
A shiitake gyógygomba igen gazdag antioxidánsokban, és ennek az antioxidáns tulajdonságának kiemelkedő szerepe van az egészségmegőrzésben. Az antioxidánsok olyan vegyületek, amelyek képesek semlegesíteni a szervezetben található szabad gyököket. Ezek a szabad gyökök olyan reaktív molekulák, amelyek sejtkárosodást és gyulladást okozhatnak, illetve hozzájárulhatnak számos krónikus betegség kialakulásához.
A shiitake gomba mellékhatásai
A shiitake általában biztonságosan szedhető, és mellékhatások csak ritkán fordulnak elő, azonban, mint minden élelmiszer, a shiitake gomba is okozhat mellékhatásokat.
A gomba nagy mennyiségű fogyasztása gyomorpanaszokat (puffadás, gyomorgörcs) válthat ki. Ritka esetekben a nyers shiitake fogyasztása dermatitisz néven ismert állapotot, ostorcsapásra emlékeztető bőrkiütést okozhat.
Összegzés
A shiitake gombát (Lentinula edodes) a legtöbb ember elsősorban gasztronómiai értéke miatt ismeri, de olyan különleges vegyületeinek köszönhetően, mint a lentinan és az ergotionein, számos egészségügyi alkalmazása van. Használata biztonságos, azonban bármilyen allergiás reakció esetén fogyasztását azonnal abba kell hagyni.
Felhasznált tanulmányok
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23756400/
The Use of Lentinan for Treating Gastric Cancer
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3664515/
Synergistic immuno-modulatory activity in human macrophages of a medicinal mushroom formulation consisting of Reishi, Shiitake and Maitake
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31697749/
A Standardized Extract of Lentinula edodes Cultured Mycelium Inhibits Pseudomonas aeruginosa Infectivity Mechanisms
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8966770/
Ultrasound assisted extraction of polysaccharides from Lentinus edodes and its anti-hepatitis B activity in vitro
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29051096/
LENTINULA EDODES POLYSACCHARIDES SUPPRESSED PRO-INFLAMMATORY CYTOKINES EXPRESSION AND COLITIS IN MICE
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35830043/
Lentinan and β-glucan extract from shiitake mushroom, Lentinula edodes, alleviate acute LPS-induced hematological changes in mice
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10311971/
Inhibitory effects of Lentinus edodes mycelia polysaccharide on α-glucosidase, glycation activity and high glucose-induced cell damage
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S014486172030833X?via%3Dihub
The Mushroom Glucans: Molecules of High Biological and Medicinal Importance
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10000499/
The Effects of AHCC®, a Standardized Extract of Cultured Lentinura edodes Mycelia, on Natural Killer and T Cells in Health and Disease: Reviews on Human and Animal Studies
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31930148/
β-Glucan from Lentinula edodes prevents cognitive impairments in high-fat diet-induced obese mice: involvement of colon-brain axis
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33541370/