Cikkek, tanulmányok, infromációk

Minden, ami gomba

Tudnivalók a gyógygombákról

gyógygombák

A gyógygombák

Gyógygombáknak nevezzük azokat a bioaktiv vegyületekkel (a szervezet számára értékes anyagokkal) rendelkező makroszkopikus (szabad szemmel is látható) gombákat, amelyek betegségek  gyógyítására alkalmasak.

gyógygomba-kivonatok-4-fajta

Gyógygomba kivonatok

A gyógygomba kivonat a különböző eljárások által a gombából kivont aktív vegyületek koncentrált formája, ezért nagyobb mennyiségben tartalmazza a gomba hatóanyagait, mint az egész gomba vagy az őrlemény.

gombak-rendszerezese

Gombák rendszerezése

A gombák rendszerezése, vagyis a gombafajok osztályozása, egy igen bonyolult folyamat, amelynek célja a gombák tudományos és taxonómiai (rendszertani) csoportokba való besorolása. 

Gombafajták

Fafülgomba

Fafülgomba

A fafülgomba (Auricularia cornea, Auricularia polytricha) és a Júdásfülgomba (Auricularia auricula-judae) az Auriculariaceae családba tartozó gombafajok, amelyket nagyon gyakran egy gombaként kezelnek.

Bokrosgomba

Bokrosgomba

Gyógyhatása és kulináris élvezete miatt Japán volt az egyik ország, amely először kezdte meg a bokrosgomba mesterséges termesztését az 1980-as évek elején.

Chaga gomba

Chaga gomba

A Basidiomycetes Hymenochaetaceae családjába tartozó Inonotus obliquus, azaz chaga gomba egy ritka, főként kemény fákat megfertő..

Süngomba

Süngomba

A közönséges süngomba mérsékelt éghajlati övezetekben, főként tölgy- vagy bükkfákon nő. Ázsiában őshonos…

Pecsétviaszgomba

Pecsétviaszgomba

A Ganoderma nemzetségbe egyes becslések szerint több mint 2000 faj tartozik, ezek közül a legismertebb a pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum).

Kínai hernyógomba

Kínai hernyógomba

A kínai hernyógomba vagy tudományos nevén az Ophiocordyceps sinensis a tömlősgombák törzsébe tartozó rendkívül ritka gyógyhatású gomba. Kialakulásuk folyamata és számtalan egészségügyi hatás mellett nehéz hozzáférhetősége és kiemelkedően magas ára teszi különlegessé. A hernyógomba rovarpatogén vagy másnéven entomopatogén gombának számít, ami azt jelenti, hogy rovarokon élősködik.

Hatóanyagok

Béta-glükánok

Béta-glükánok

A béta-glükánok a gyógygomba sejtfalában megtalálható komplex poliszacharidok, amelyek a gomba legfontosabb bioaktiv vegyületei. Rendkívül erős immunmoduláló hatásuk mellett számos egészségügyi előnnyel rendelkeznek. Közreműködhetnek a koleszterinszint javításában, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésében, hatással lehetnek a diabéteszre, valamint a gyomor- és bélrendszeri (irritábilis bélbetegség) állapotokra. Gyógyszerészeti hatóanyagként való használatukat már több országban is engedélyezték, köztük az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában, Finnországban, Svédországban és Japánban is.

Poliszacharidok

Poliszacharidok

A poliszacharidokat a gombák egyik legfontosabb bioaktív komponensének tekintik. A poliszacharidok, mint a gombák egyik legfontosabb aktív összetevői, hosszú szénhidrátláncú szénhidrátok, amelyek különböző semleges cukrok vagy uronsavak komplex polimerizációjával jönnek létre glikozidos kötéseken keresztül.

Inotodiol

Inotodiol

Az inotidiol a chaga (Inonotus obliquus) gombából származó lanosztán típusú triterpenoid vegyület. Ez az illékony vegyület…

Ganodersav

Ganodersav

A ganodersavak a pecsétviaszgombában (ganoderma lucidum) található szerkezetileg rokon lanosztán típusú triterpenoidok.

Gyógygombák hatása a szervezetre

A gyógygombák hatása

A gyógygombák hatása a szervezetre több szempontból is jelentős. Ezek a természetes gyógymódok évszázadok óta szerepelnek az alternatív…

Gyógygombák hatása a bélflórára

Sokat hallottunk már a bélflóráról az egészségügyi diskurzusban, legyen szó táplálkozástudományi tanácsokról, orvosi kutatásokról…

Koleszterin csökkentő gyógygombák

Különböző genetikai vagy életmódból kialakuló hiperlipidémia, illetve magas koleszterinszint (HDL koleszterin, LDL koleszterin) komoly veszélyt…

Gyógygombák cukorbetegség ellen

Napjainkban a cukorbetegség a világ legnagyobb egészségügyi problémáinak egyike, és prevalenciája folyamatosan növekszik. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a…

0
    0
    A kosarad tartalma