BOKROSGOMBA – MAITAKE
Tudományos név: Grifola frondosa
Egyéb elnevezések: ágas tapló, hen-of-the-woods, hui-shu-hua (szürke favirág), maitake (táncoló gomba), sheep’s head, king of mushrooms
Előfordulása, kialakulása
A Grifola nemzetségbe tartozó bokrosgomba a mérsékelt égövi erdőket kedveli, leginkább Észak-Amerika keleti részén, Ázsiában és Európában fordul elő a lombos erdőkben. Főleg tölgy-, juhar- és nyírfák gyökérzetének közelében, tövében fejlődik ki és növekszik. A természetben ritkán előforduló gomba fajta. Magyarországon védett. Közismertebb neve a maitake, melynek jelentése táncoló gomba (a “mai” táncot, a “take” pedig gombát jelent japánul). Ez az elnevezés onnan ered, hogy mikor az emberek rábukkantak, örömükben táncra perdültek. Ritkasága és széleskörű gyógyhatása az egyik legértékesebb gyógygombává teszi.
Rendszertani besorolás | |
Ország | Gombák (Fungi) |
Törzs | Bazídiumos gombák (Basidiomycota) |
Osztály | Agaricomycetes |
Rend | Taplóalkatúak (Polyporales) |
Család | Meripilaceae |
Nemzetség | Grifola |
Faj | Grifola frondosa |
Morfológiai jellemzők
A gyógygomba fehéres tönkjét bokorszerűen elágazó, szürkésbarna, hullámos kalapok (itt találhatók a gomba pórusai) borítják, amelyek átmérője körülbelül 3-4 cm. Jellegzetes alakja legyezőre vagy tyúkfark tollakra emlékeztet. A természetben nagysága elérheti a 100-200 cm-t is, súlya akár 50 kilogramm is lehet. Az egész világon népszerű gasztronómiai alapanyag. Kellemes illatú és különlegesen édeskés ízzel rendelkezik. Könnyen elkészíthető, ízletes, alacsony kalória- és magas fehérjetartalmú. Alkalmas főzéshez, sütéshez, grillezéshez, és fűszerként is használható.
Mesterséges termesztése
Gyógyhatása és kulináris élvezete miatt Japán volt az egyik ország, amely először kezdte meg a bokrosgomba mesterséges termesztését az 1980-as évek elején. A maitake gomba termőtestének mesterséges termesztésére leggyakrabban három fajta módszert szoktak alkalmazni. A palackos, a zsákos és a szabadföldi ágyáskultúra. Japánban a zsákkultúra a legnépszerűbb termesztési módszer, mivel a műanyag zsákok ára alacsony, kicsi a helyigénye és könnyen szabályozható a beltéri környezet. A zsákkultúrával nagyobb terméshozamot lehet elérni a gombából, mint a palackkultúrával, és rövidebb tenyésztési időt igényel, mint a szabadtéri ágyáskultúra.
Bioaktív vegyületei, hatóanyagai
A bokrosgomba nagyszerű fehérje-, szénhidrát- és rostforrás, ugyanakkor alacsony zsírtartalommal és kalóriaértékkel rendelkezik, és számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. A többi gombához képest igen magas az aminosav tartalma. Jelentős mennyiségben tartalmaz D2-vitamint (ergokalciferol) és különböző B-vitaminokat, valamint olyan ásványi anyagokat, mint a magnézium, a kálcium, a nátrium, a kálium és a foszfor.
A bokrosgomba fő bioaktív komponensei a β-glükánok. A D-frakciót, egy körülbelül 30% fehérjét tartalmazó β-glükán komplexet először az 1980-as évek végén fedezték fel. A D-frakción kívül sok más bioaktív poliszacharid-frakció is létezik, amelyeket bokrosgombából nyernek ki, mint például az MD-frakció, az X-frakció, a Grifolan vagy az MZ-frakció és az MT-α-glükán-frakció. A maitake gomba vizes kivonatából izolált poliszacharid-frakciók (béta-glükánok) számos bioaktív hatással rendelkeznek. Számos tanulmány bizonyította a gomba pozitív befolyását a lipidanyagcserére (antihiperlipidémiás hatás, megfelelő koleszterinszint-szabályozás) és a vérnyomásra, valamint tumorellenes, immunmoduláló, antivirális és antioxidáns tulajdonságát.
A bokrosgomba hatása
A bokrosgomba, mint immunmodulátor
A bokrosgomba komponenseinek tanulmányok által igazolt, legismertebb hatása az immunmoduláció. Kimutatták, hogy a gombában lévő immunmoduláló vegyületek növelik a makrofágok és más immunrendszerrel kapcsolatos sejtek, például a citotoxikus T-sejtek és a természetes gyilkos (NK) sejtek hatékonyságát. Így ezek a vegyületek javítják az immunitással kapcsolatos sejtek hatékonyságát.
A makrofágok a szervezetben lévő sejtek egy olyan csoportja, amelynek elsődleges feladata a baktériumok, rákos sejtek és egyéb sejttörmelékek bekebelezése és eltávolítása a testből. Az olyan immunmoduláló tulajdonsággal bíró poliszacharid-frakciók, mint például a Grifolan oldhatatlan és oldható formáit is izolálták a bokrosgombából, amelyek közül mindegyik képes volt aktiválni a makrofág sejteket.
A magas vérnyomásra gyakorolt hatása
A magas vérnyomás vagy hipertónia azt jelenti, hogy az artériák falai a bennük keringő vér által túl nagy nyomásnak vannak kitéve. A tartósan magas vérnyomás jelentős terhelést jelent a szívre és az erekre, ami szívinfarktushoz, stroke-hoz, szívelégtelenséghez és más szövődményekhez vezethet.
A gombából származó poliszacharidok nemcsak a hipertónia megelőzésében mutattak pozitív eredményeket, hanem képesek voltak a már megemelkedett vérnyomást is csökkenteni azzal, hogy befolyásolták a renin-angiotenzin rendszer (RAS) aktivitását.
A maitake gomba hatása a koleszterinre és a lipid-anyagcserére
Számos tanulmány kimutatta a bokrosgomba jótékony hatását a lipidanyagcserére és a magas vérnyomásra a benne található béta-glükánoknak köszönhetően. Ezek a vegyületek megfelelően szabályozhatják a vér triglicerid-, koleszterin- és alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) koleszterinszintjét. Szerepet játszanak a trigliceridek májban történő tárolásának szabályozásában, és befolyásolják a lipidanyagcserében részt vevő kulcsfontosságú enzimek koncentrációját.
A kutatások arról is beszámolnak, hogy a maitake gomba hasznos lehet a cukorbetegség kezelésében, mivel ennek a betegségnek a lipidanyagcsere-rendellenesség az egyik fő kockázati tényezője. Emellett a gombában található béta-glükánok növelhetik az inzulinérzékenységet és csökkenthetik az inzulinrezisztenciát. A bokrosgomba összetevői alkalmasak lehetnek a vércukorszint javítására és stabilizálására.
Vírusellenes és antibakteriális hatása
Számos tanulmány számolt be a bokrosgomba jótékony hatásáról különböző vírusfertőzések, többek között a hepatitis B vírus (HBV), az 1-es típusú herpes simplex vírus (HSV-1) és a humán immundeficiencia vírus (HIV) által okozott betegségek kezelésében.
A vírusellenes hatás mellett a gombából izolált D-frakció antibakteriális hatást is mutatott. Kísérletek által megállapították, hogy a D-frakció antibakteriális hatása az immunstimuláló aktivitással függ össze. A D-frakció képes volt aktiválni az immunkompetens sejteket és citokinek termelését, ami a T-sejtek aktivitásának fokozását idézte elő, amely segítette a szervezetet a káros baktériumok elpusztításában.
A bélmikrobióta (bélflóra) szabályozása
A bélmikrobióta (bélflóra) a vastagbélben és a vékonybél alsó részében található, szabályozott működésű mikroorganizmusok összesége. Ezek a mikroorganizmusok magukban foglalják a baktériumokat, gombákat, vírusokat és egyéb mikroszkopikus élőlényeket. A bélmikrobióta rendkívül változatos, és számos fontos szerepet játszik a szervezet egészségében és működésében.
Számos tanulmány vizsgálta a bélmikrobióta szabályozását a maitake gombából kivont makroméretű poliszacharidoknál. Ezek a prebiotikus rostok a jó baktériumok (probiotikumok) számára szolgálhatnak táplálékként, elősegítve a hasznos mikroorganizmusok növekedését és szaporodását. A gyógygomba hozzájárulhat a bélflóra diverzitásának növeléséhez, amely kulcsfontosságú lehet a bélflóra egészségében.
A bokrosgomba antioxidáns hatása
Az antioxidáns hatás azoknak a hatóanyagoknak a képessége, amelyek semlegesíteni tudják a szervezetben található szabad gyököket és képesek megakadályozni az oxidatív stresszt. A szabadgyökök olyan instabil molekulák, amelyek hiányos elektronhéjúak, és képesek sejtkárosodást okozni. Az oxidatív stressz, amelyet a szabadgyökök okoznak, szerepet játszik számos egészségügyi probléma kialakulásában és az öregedési folyamatban.
In vitro és in vivo kísérletek bizonyítják, hogy a bokrosgomba számos összetevője, úgymint a poliszacharidok, fehérjék, flavonoidok és más egyéb vegyületek jelentős antioxidáns aktivitással rendelkezik. Ezek a vegyületek erős szabadgyök-fogó képességgel bírnak, amely azt jelenti, hogy hatékonyan elnyelik a káros szabad gyököket, megakadályozva ezzel a sejtek károsodását és az öregedés jeleinek kialakulását. A gomba természetes SOD (szuperoxid-dizmutáz) tartalommal is rendelkezik. Az SOD egy olyan enzim, amely hatékonyan semlegesíti a szuperoxid szabadgyököket, amelyek az egyik legkárosabb típusú szabadgyök a szervezetben.
A maitake gomba további gyógyhatásáról ide kattintva olvashat.
A bokrosgomba mellékhatásai
A gomba fogyasztása biztonságosnak tekinthető, még magas dózis esetén sem tapasztaltak káros mellékhatásokat. Enyhe allergiás reakció vagy gyomorpanasz ritka esetben előfordulhatnak. Amennyiben bármilyen allergiás tünetet tapasztal a maitake gomba fogyasztásnál keresse fel kezelőorvosát.
Gyógyszerkölcsönhatások:
Ha cukorbetegségben szenved, fogyasztása előtt konzultáljon kezelőorvosával, mivel a gomba hatással lehet a vércukorszintjére. A vérnyomást szabályzó gyógyszereke szedése esetén szintén kerese fel orvosát mivel a bokrosgomba képes csökkenteni a magasvérnyomást.
Felhasznált tanulmányok
Grifola frondosa (Maitake) Extract Reduces Fat Accumulation and Improves Health Span in C. elegans through the DAF-16/FOXO and SKN-1/NRF2 Signalling Pathways
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34836223/
The Mechanisms Underlying the Hypolipidaemic Effects of Grifola frondosa in the Liver of Rats
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27536279/
Anti-Inflammatory and Immunomodulatory Effects of the Grifola frondosa Natural Compound o-Orsellinaldehyde on LPS-Challenged Murine Primary Glial Cells. Roles of NF-κβ and MAPK
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34071571/
Structural Elucidation and Immune-Enhancing Effects of Novel Polysaccharide from Grifola frondosa
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31139649/
B-glucans from Grifola frondosa and Ganoderma lucidum in breast cancer: an example of complementary and integrative medicine
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29872510/
Bioactive Ingredients and Medicinal Values of Grifola frondosa (Maitake)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7824844/
Structural characterization of a low molecular weight polysaccharide from Grifola frondosa and its antitumor activity in H22 tumor-bearing mice
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464619303962
Effects of D-Fraction, a polysaccharide from Grifola frondosa on tumor growth involve activation of NK cells.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12499658/
Cholesterol-lowering effects of maitake (Grifola frondosa) fiber, shiitake (Lentinus edodes) fiber, and enokitake (Flammulina velutipes) fiber in rats.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11520942/
Biological activities of the polysaccharides produced from submerged culture of the edible Basidiomycete Grifola frondosa. Enzym.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0141022903000267?via%3Dihub